Már a következő Sargentini-jelentésen dolgoznak az EP-ben
A jelentés vázlatát szerdán mutatják be a parlament állampolgári jogi szakbizottságában – írja a Népszava.
A jelentés vázlatát szerdán mutatják be a parlament állampolgári jogi szakbizottságában – írja a Népszava.
Határozatban szólítja fel az Európai Parlament az Európai Bizottságot és az Európai Unió Tanácsát, hogy vegyék komolyabban a 7-es cikkely szerinti jogállamisági eljárást Magyarországgal és Lengyelországgal szemben, és több mint négy év után tegyenek végre érdemi lépéseket.
Azt szeretnék kideríteni, hogy a magyarországi megfigyelések milyen uniós előírásokba ütközhetnek.
Plenáris ülésen tárgyalta az Európai Parlament a Pegasus-botrány eddigi fejleményeit. A képviselők szerint az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa nem tesz eleget az ügy kivizsgálásáért, és átfogó, azonnali a demokráciát és jogállamiságot is érintő vizsgálatot követelnek.
Az Európai Unió Tanácsa került leginkább kereszttűz alá az Európai Parlament 7-es cikkely szerinti eljárásról szóló vitájában. Nem csoda, hogy a képviselők elégedetlenek, a Magyarországgal szembeni eljárás megközelítőleg 4 éve tart, és még nem történt jelentős előrelépés.
Föderalista, az európai integráció elmélyítését célzó beszédet mondott az Európai Parlamentben Mario Draghi.
Az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága elfogadott egy javaslatot, ez alapján a parlament jogot kapna arra, hogy EU-s szintű jogszabályokat és jogi eljárásokat kezdeményezzen. Ennek nem mindenki örülne, beleértve a magyar kormányt is, ugyanis az EP a demokrácia és jogállamiság védelmének leghangosabb képviselője az EU-ban.
Eddig mintegy ötmillió ember menekült el az oroszok inváziója elől Ukrajnából, akiknek túlnyomó többsége nő vagy gyermek. Az Európai Parlamentben szakértőket és civil szervezetek képviselőit hallgatták meg két szakbizottság tagjai, akik arra voltak kíváncsiak, hogy milyen veszélyeknek vannak kitéve a menekülő nők.
Az Európai Parlament képviselői az Európai Bizottságra várnak, a Bizottság pedig az Európai Bíróság ítéleteiben látja a megoldás a magyar jogállamiság problémáira - ez derült ki abból a meghallgatásból, amely témáját tekintve talán a leggyakoribb esemény az EP-ben.
A kijevi parlament egyik képviselője szerint eddig több mint félmillió embert deportálták az oroszok Ukrajnából.
Az EP-képviselők és az ukrán politikusok is a szankciók fokozására szólítottak fel.
Bombariadók országszerte, leleplezett választási csalás és uniós Pegasus-vizsgálat, fókuszban a magyar kormánnyal. Ez a hvg360 reggeli hírösszefoglalója.
Megtartotta első ülését az Európai Parlament a Pegasus szoftver használatát vizsgáló bizottsága, ahol az ügyet felderítő civil szervezetekkel és újságírókkal beszéltek. A magyar kormány tevékenysége ezúttal is központi szerepbe került a meghallgatás során. A testület első alelnökévé Rónai Sándor DK-s képviselőt választották.
56%: ennyivel nyerne a vasárnapi elnökválasztás második fordulójában Franciaország jelenlegi köztársasági elnöke. A párizsi üzleti lap, a Les Échos a friss közvélemény-kutatás kapcsán azt írja, várhatóan sem a szerdai tévévita, sem az az ügy nem befolyásolja az eredményt, amelyet az OLAF derített fel.
Az Európai Parlament német szociáldemokrata alelnöke szerint az Európai Bizottságnak másfél éve lett volna alkalma lépni, de most Orbán Viktor nyugodtan mondhatja, Brüsszel ezzel a magyar szavazópolgárok döntését kívánja megtorolni.
Az ukrán-orosz háború, a koronavírus és a választási kampány forgatagában a hazai közvélemény jelentős részének ki is ment a fejéből a Pegasus-botrány. Az európai parlamenti képviselőknek azonban nem felejtkeztek meg róla, és március elején egy vizsgálóbizottság felállítása mellett döntöttek, amely mostanra meg is kezdte a munkát. Ez még fejfájást okozhat a magyar és a többi, visszaéléssel vádolt kormány számára.
Teljes olaj-, szén- és atomenergia-embargót követel az Európai Parlament Oroszországgal szemben. A Fidesz leszavazta az embargóról szóló részt, de végül a teljes javaslatot megszavazták.
A magyar és lengyel jogállamiság védelmében indított, 7-es cikkely szerinti eljárás állásáról tartott vitát az Európai Parlament. A vitán volt szó Ukrajnáról, Putyinról, kereszténységről, demokráciáról és európai értékekről. Magáról az eljárásról viszont kevés szó esett, talán azért mert nem sok minden történt az elmúlt 3 és fél évben, mióta a 7-es cikkelyt aktiválták Magyarország ellen.
A magyar jogállamiságért felelős európai parlamenti jelentéstevő, Gwendoline Delbos-Corfield értékelte a magyar választást, amely szerinte szabad volt, igazságos viszont nem.